Pozdravna besjeda...

fepp 2

Poštovani prijatelji, dame i gospodo, dragi brucoši

Posebna mi je čast i zadovoljstvo da vas sve pozdravim, a posebno vas, mlade kolege pripadnike dvanaeste generacije studenata Poslovne ekonomije i petu generaciju studenata Prava Fakulteta za poslovnu ekonomiju i pravo, kao nove pripadnike akademske zajednice. Čestitam vam na odluci da upišete fakultet i stupite u prestižno akademsko društvo. Posebno zahvaljujem na povjerenju koje ste nam iskazali i povjerili ovom fakultetu vaš akademski razvoj. To je za fpep velika čast i zadovoljstvo ali istovremeno i veliki izazov, obaveza i odgovornost da u ovom ukupnom geostrateškom, društveno – sociološkom, političkom i ekonomskom kontekstu, iznađemo modalitete koji će predstavljati adekvatan i primjeren odgovor u funkciji vašeg razvoja i sticanja pragmatičnih i primjenljivih znanja, umjenja, vještina, a koji će činiti vaš neophodan portfolio i odgovor na izazove koji vas očekuju.
Obrazovanje uvijek kasni za realnim životnim kontekstom, te s toga moramo zajedno raditi na proaktivnosti obrazovnih sadržaja i biti spremni da u iste ugrađujemo odgovore na realitet koji nas okružuje. Na nama je, profesorima i saradnicima, da što je moguće prije, ne samo prepoznajemo realnu i postojeću stvarnost već da i prognoziramo ono što slijedi. To nameće potrebu permanentnog inoviranja predmetnih kurikuluma i svakako dodatnu vašu ličnu posvećenost i odgovornost prevashodno prema sebi i svom ličnom razvoju, ali i prema vašim porodicama i društvu u cjelini.
Danas je za vas, mlade koleginice i kolege, svečan i veliki dan, dan po mnogo čemu preokreta i riješenosti da putem sticanja novih znanja dobijete ono što vam niko i nikada ne može oduzeti, a to je znanje koje predstavlja suštinski vas kao ličnosti i po čemu ćete se jedino razlikovati od drugih. Možda, sada na samom početku, to vam se i ne čini da je tako, ali budite sigurni da sa završetkom studija bićete drugačijeg mišljenja i shvatanja, bogatiji i kompetentniji sudionici, pa zašto ne reći i kreatori društvenih i drugih procesa. Samo ljudi bez predrasuda i uz to koji posjeduju znanja jesu istinski slobodni ljudi. Izgradnjom novih ekonomista i pravnika stvaramo najvažnije preduslove da i naše društvo bude razvijenije i srećnije. Razvijeno i srećno je samo ono društvo koje je usmjereno ka znanju i oslanja se na znanje. Budite sigurni da će ova vaša odluka značajno promijeniti vaše i živote vaših najbližih.
Na Fakultetu za poslovnu ekonomiju i pravo posvećeno tragamo za rješenjima koja bi predstavljala adekvatan odgovor na savremene potrebe i izazove našeg ukupnog društveno ekonomskog konteksta. U tom smislu permanentno obogaćujemo i aktuelizujemo nastavne kurikulume koji predstavljaju iskaz savremenih procesa i promjena koje su sve ubrzanije i sa posljedicama koje je teško sagledati. To je još jedna imperativna norma koja vam nameće obavezu permanentnog rada i učenja. Dragi brucoši, promjene se dešavaju i ako ih vi ne uočavate. Znate za njih tek kada ih osjetite, odnosno trpite njihove posljedice. Učinite sve da budete sudionici tih procesa, a bilo bi najbolje kada bi ih mogli i kreirati.
Vidjećete mlade kolege da pravo i ekonomija determinišu onu neophodnu samobitnost i održivost svake društvene zajednice. Svjedoci ste drage mlade kolege da u državi kojoj živimo puno govorimo o potrebi vladavine prava kao iskazu i potrebi svakog pojedinca i društva u cjelini, jednakosti šansi, mogućnosti izbora, iskonskoj ljudskoj potrebi da živimo bolje, jednom riječju da naše društvo postane zajednica u srećnih i zadovoljnih ljudi iz kog se neće odlaziti već dolaziti. Nauka i nema puni smisao ako ne daje odgovore i nije u funkciji rješavanja životnih problema. Njena ishodišta moraju da imaju za rezultat veći životni konfor i zadovoljstvo. Sama za sebe, smještena u institutske i profesorske fioke ne znači ništa i nema nikakav značaj.
Dragi brucoši - moje koleginice i kolege, rukovodstvo fakulteta, profesori i saradnici, sve će učiniti sa ciljem da vas mlade ljude pripremimo za izazove koji vas očekuju i da ovladate onim kompetencijama koje su vam neophodne za savladavanje istih. Internacionalizacija kurikuluma i obrazovanja u cjelini predstavlja osnovni preduslov ukupnog razvoja društva i izgradnje njegove sposobnosti da ide u korak sa razvijenim svijetom i da postane ono što zovemo moderno društvo. Moderno društvo ne predstavlja iskaz mediokriteta već društvo usmjereno ka znanju, inventivnosti, inovativnosti.
Kad nam se učinilo da možemo bar na kratko odahnuti od problema i procesa globalnog karaktera, kao što je to bila pandemija COVID-a 19, svjedoci smo novih, ne manje razornih i nepredvidljivih posljedica novih geostrateških procesa i globalnih promjena.To je svakako sukob u Ukraini čije geostrateške posljedice i njihove refleksije na svijet i na nas još uvijek ne možemo sagledati.
Jako je važno, drage koleginice i kolege, da iz ove situacije i ambijenta, izvučemo određene pouke i da ova situacija ne predstavlja samo beznađe i opštu kuknjavu nego i šansu da dosta toga naučimo i budemo spremniji za nove izazove koji će biti ne manje izazovni i poznati. Dakle, jako je važno izvući pouku da je društvo ne prosti skup elemenata već rezultat njihove međusobne sinergije.
Drage mlade kolege, pozivam vas da posvećeno radite na realizaciji vaših obaveza čime stvarate neophodne iskaze za ostvarenje vaših ciljeva. Na racionalan i pragmatičan način upravljajte vlastitim vremenom, jer ga niko pa ni vi mladi nema za bacanje, ono što propustite ne možete vratiti. Ono postaje samo dobra građa i materijal za memoare kada jednoga dana se počnete osvrtati šta ste u svom životnom opusu učinili, a šta propustili. Složićemo se da to suštinski i nema nikakav pragmatičan značaj.
S toga mlade kolege gledajte naprijed, radite na sebi, mijenjajte sebe, a time mijenjate i društvo u kojem živite. Tu smo da vam na tom putu pomognemo i budite sigurni da ćemo zajedno uspjeti.
U to ime želim vam puno lične i porodične sreće, uspjeha na nimalo lakom putu, vašeg razvoja, mijenjanja sebe i društva u kojem živimo. Nemojte biti puki primaoci informacija nego ljudi čiju ćemo kreativnost i inventivnost pozdraviti i podržati.

DEKAN - Prof. dr Rajko Novićević

 

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

Logo MPF

tobar