Ismail Hysaj o Omeru Peročeviću

 omer i husaj

Dobra riječ se nadaleko, pogotovu preko fejsbuka širom svijeta čuje.

Živa enciklopedija istorijsko-arheoloških činjenica, nevjerovarnih legendi i dogodovština našega grada; jednom riječju, hodajući Bar, Tivar, Antivari (i svi ostali nazivi koje je naš grad imao kroz svoju bogatu istoriju).

Danas, kada je malo istinskih ljubitelja znanja i mudrosti, i još manje poštovalaca onih koji su okićeni ovim nebeskim vrlinama, želim napisati par rečenica jednoj takvoj osobi - Omeru Peroču. Dovoljno je reći njegovo ime i svi znaju o kakvoj se ljudskoj veličini radi, iako živi tihim, povučenim i nadasve skromnim životom.

Kao jedan od najboljih arheologa našeg regiona, cijeli svoj život je posvetio iskopavanju, građenju i podizanju materijalnog i duhovnog bića Starog grada Bara, i time svoj spiritus, poput velikog, čistog i čvrstog podrumijskog kamena ugradio u bedeme tvrđave našeg "svetog grada". Živa enciklopedija istorijsko-arheoloških činjenica, nevjerovarnih legendi i dogodovština našega grada; jednom riječju, hodajući Bar, Tivar, Antivari (i svi ostali nazivi koje je naš grad imao kroz svoju bogatu istoriju). Iako ne voli da piše i javno govori, svi mi koji nešto pisuckamo, govoruckamo ili raduckamo, uvijek prvo moramo obaviti besjedu sa njim, iz koje izlazimo uvijek obogaćeni sveukupnim znanjem, širinom i dubinom njegovog mislećeg genija.

Što se mene lično tiče, njegova rečenica koju mi blagodarno ponovi kad god se vidimo: "Mali, prevazišao si moja očekivanja", vrijedi mi više od kojekakvih diploma, certifikata i zahvalnica stečenih u ovom prolaznom ovosvjetskom životu. I na kraju, kao što vidite, čovjek koji čak i mene koji nemam previše smisla za humor, uvijek nasmije do suza.

Fotografiju koju objavljujem uslikao je Anto Bakovic, 29.12. 2018. godine, na svečanom otvaranju rekonstruisanog Mosta na Suvoj rijeci, projekta koji je u idejnom smislu započeo od Omera, a realizovan od strane Društva maslinara Bar na čelu sa aktivistima: Ćazim Alković, Dino Mujić, Petar Pukić i Dino Bećović.

auto klime bakovic 1

opstina bar

allegra

Cerovo

turisticka organizacija bar

kalamper

stara carsija

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

ave tours

Klime Baković

djokic

Logo MPF

tobar