Opština Bar otkupila četiri ideje učenika SEUŠ

pobjednici

Uspjeh počinje malim, ali sigurnim koracima.

Nakon uspjeha na Opštinskom takmičenju, biznis planovi učenika Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole ostvarili su odličan plasman  na Berzi preduzetničkih ideja, koja se već jedanaest godina za redom organizuje na Univerzitetu Donja Gorica.

UDG tradicionalno na Dan Evrope, 9. maja i Dan pobjede nad fašizmom organizuje Međunarodnu berzu preduzetničkih ideja. Pravo učešća imaju svi studenti i učenici srednjih škola iz države i regiona. Ove godine, tokom otvorenog konkursa, prijavilo se 108 mladih ljudi sa svojim idejama. Nakon selekcije, 33 ideje su ušle u uži izbor i imale priliku da se tokom Berze predstave strani potražnje (svim prisutnim kompanijama i institucijama, kojih je bilo 21).

Od ukupno osam ideja naših učenika, koje su konkurisale, 4 su stekle pravo učešća na Berzi, sve su bile na B listi i učestvovale na licitaciji od strane tražnje. Ideje su „Proizvodnja organskih čajeva“ nosioc ovog projekta Anes Škrijelj, učenik III-2 odeljenja, “Café bar Pedala” vlasnik ideje je Drašković Lazar, učenik IV-4. Marija Vuksanović, Nora Vuksanović i Jovana Šobić, učenice II-1 su učestvovale sa idejom ”Gaiabath” i Igor Martinić, Pepeljak Nermina i Lunjić Mirela i Anela učenici III-8 sa idejom “Narukvica za bezbijednost”.

Opština je i ovom prilikom pokazala svoju spremnost da podrži mlade barske preduzetnike!

1

Četiri ideje su otkupljene od strane Opštine Bar, i to: “Sea of pleasure” za 200€, “Narukvica za bezbijednost” 150€ i po 100€ “Gaiabath” i “Café bar Pedala”.

Vuksanović Marija učenica II-1, koja je prisustvovala Berzi kao predstavnica svog tima je izjavila:
“Danas sam imala priliku da prisustvujem svom prvom takmičenju iz preduzetništva, Berzi preduzetničkih ideja. Atmosfera, slušanje ukratko predstavljanje ideja mladih preduzetnika, licitacija, nove su aktivnosti za mene. Odlučila sam da ću se se ponovo prijaviti za slične aktivnosti jer smatram da su takmičenja najbolje prilike za učenje.”
Da mladi u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi baštine duh i energiju preduzetništva, potvrdile su i osvojene nagrade na projektu „Poslovni izazov - ZAORI DUBLJE, PROŠIRI BRAZDE“. Ovaj projekat je na jednom mjestu, od 06 . do 9. maja 2021. godine, okupio srednjoškolce, mlade istraživače iz gotovo svih gradova i srednjih škola u Crnoj Gori, koji su imali priliku da se takmiče u rješavanju zadatih istraživačkih zadataka, putuju “Bulevarom Znanja Podgorica – Cetinje”, posjećuju kulturno-istorijski važna mjesta na toj dionici, učestvuju u zanimljivim teambuilding aktivnostima i na kraju prisustvuju Berzi preduzetničkih ideja, najvećoj "smotri" biznis ideja u Crnoj Gori.

Cilj preduzetničko-istraživačkog poduhvata “Zaori dublje, proširi brazde” jeste da mladima podigne svijest o značaju inovacija, kao i da prezentuje neke od prilika koje im se nude kako bi svoje ideje pretvorili u kvalitetne istraživačke radove, projekte ili start-up kompanije, kao i da bi ostvarili potencijal u ma kojoj oblasti djelovanja, sa posebnim akcentom na preduzetništvo, inovacije i naučno-istraživački rad.

Iako je ovaj Projekat bio takmičarskog karaktera, svi učesnici su pobjednici u igri i druženju, inovativnosti i kreativnosti. U toku takmičenja, bilo je ukupno 16 ekipa, a iz naše škole učestvovalo je 10 učenika/ca, i to : Larisa Bišević i Ana Radulović iz IV-4, Andjela Vuković III-3, Dimitrije Pavlović- II-2, Ksenija Žarković, Elhan Nikezić, Anes Škrielj, i Božidar Marđokić učenici III-2

• Prvo mjesto osvojio je tim 15 čiji član je bila učenica Ksenija Žarkovic (III-2);
• Drugo mjesto, tim 11, čiji član je bila naša Larisa Bisevic (IV-4)
• Treasure hunt, tim 10 i Dimitrije Pavlovic (II-2).

Larisa Bišević je jedva uspjela da od uzbuđenja sumira utiske: “Volim seminare. Predstavljaju najbolji način upoznavanja novih ljudi, sticanje novih iskustava, ali i nova mjesta. Na taj način razmišljate, istražujete, takmičite se, umrežavate i družite... Seminar na koji sam veoma ponosna, jer sam i osvojila II mjesto jeste baš ovaj „Zaori dublje, proširi brazde!“ Istina, nije mi bilo svejedno kada sam čula da ću se takmičiti. Ne volim takmičenja. Ali upoznavši mlade preduzetnike koji imaju potencijala i volje za ostvarenjem preduzetničkih ideja, pomogli su mi da shvatim da baš u ovom momentu mogu da pokažem svoju kreativnost, želju za uspjehom, ali i da mi ovo može pomoći da se opustim kada su javni nastupi u pitanju. Imala sam fantastičan tim, kao i mentorku. Da, imali smo malo vremena, ali uz odličan tim, uspjeli smo sve da završimo na vrijeme. S nestrpljenem smo čekali nedelju. Brojali smo dane, sate, kad došao je taj čas. Vrijeme za naše prezentovanje. Nisam imala iskustva sa javnim govorom, ali mogu reći da sam se odlično snašla. Komentari žirija bili su i više nego odlični. Samo smo slusali komplimente. Znali smo da to je to. Sigurno ulazimo u uži krug mlađih preduzetnika. Najednom samo smo čuli ,, tim 11“ II mjesto! Ponosni na sebe i svoj uspjeh izašli smo iz sale, znajući da nas sada čeka međunarodno takmičenje gdje ćemo dati sve od sebe!“

Dimitrije Pavlovic je izjavio:
“Treasure hunt je bio veoma zanimljiva radionica u okviru poslovnog izazova 2021. godine. Konkurencija su nam bili svi timovi koji su se prijavili, mada smo se više ponašali kao društvo nego konkurencija i jedno drugome smo pomagali. Svaki tim je dobio papir na kojem su bile iste lokacije date i trebali smo da odaberemo lokaciju na kojoj će tim napraviti fotografiju i podijeliti je na drustvenim mrežama. Onaj tim koji je imao najvise like-ova na Instagram-u do kraja takmičenja je bio proglašen pobjednikom, a to je bio naš tim. Iskustvo je bilo veoma dobro što se tiče aktivnosti, naravno nije isto kad se sve mora raditi uz poštovanje mjera, ali je cijelo takmičenje odradjeno najbolje moguće.”

Mentorke Jelena Vlahović i Vesna Vulić su izjavile “Mjera uspjeha svakog profesora je nivo znanja, uspeha i dostignuća u životu njihovih učenika. Pored uspjeha u redovnoj nastavi, vrijedni, talentovani i daroviti učenici naše škole postižu zapažene rezultate i u vannastavnim angažovanjima. Još jednom svim učesnicima upućujemo pohvale za inovativne i raznovrsne ideje i želimo puno uspjeha u budućim takmičenjima!” 

auto klime bakovic 1